WordPress’ te Beyaz Sayfa Sorunu

     Tema değiştirmeye karar verip o kadar tema araştırdıktan sonra Diary temasında karar kıldım; ama temanın bazı eklentileri desteklememesi ve yönetim panelinde beyaz sayfa sorunu çıkarması yüzünden eski temama döndüm.

     Beyaz sayfa muhabbetiyle hemen hemen her WordPress kullanıcısı karşılaşmıştır sanırım. WordPress’ te, beyaz sayfa sorunu oluşunca hatanın ne olduğunu da bilemezsiniz ve öylece kalırsınız ortada. 😀 Öncelikle hatanın hangi dosyadan kaynaklandığını bilmek gerekiyor. Hatanın kaynağını bulabilmek için .htaccess dosyasında küçük bir değişiklik yapmalıyız.

.htaccess dosyanızı açın ve </IfModule> öncesine aşağıdaki kodu ekleyin:

php_value display_errors on

     Yukarıdaki kodu dosyanıza ekleyip dosyayı kaydettikten sonra hata aldığınız sayfayı yenilediğinizde hatanın kaynağını öğrenebileceksiniz. WordPress’ te beyaz sayfa sorunları genelde “Cannot modify header information – headers already sent” şeklinde bir hatayla başlayan “header” hatasıdır. Benim hata kodum şöyleydi:

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/***/wp-content/themes/diary/functions.php:1) in/var/***/wp-includes/pluggable.php on line 866

     Yukarıdaki hatada “pluggable.php on line 866” çıktısı almamıza rağmen asıl dikkat etmemiz gereken “diary/functions.php:1” bölümü. Temanın “functions.php” dosyasını bilgisayarıma indirip dosyayı Notepad++ programı ile açıp (bence bu programı kullanın) “UTF-8 (BOM’suz) olarak Kodla” seçeneğiyle kaydedip (bakınız) sunucuya yükledikten sonra hata almaktan nihayet kurtuldum. 😀

Not: Beyaz sayfa hatası WordPress’ in ana dizinindeki “config.php” dosyasındaki BOM sorunundan da kaynaklanabilir.

Not: “UTF-8 (BOM’suz) olarak Kodla” seçeneği işe yaramazsa “ANSI olarak Kodla” şeklinde de dosyanızı kaydedebilirsiniz.