Raspberry’ mde Ne Kadar Yer Var?

Raspberry’ imde ve ona bağlı HDD’ de acaba ne kadar yerim kaldı ve hangi dosya ne kadar yer kaplıyor sorusu aklıma gelince daha önceden bildiğim komutlar ve tabii ki birazcık araştırma ile sorumun cevabını buldum.

Diskte ne kadar yer kaldığını görmek için File Manager yeterli ama olay ayrıntılı bilgi olunca File Manager yetersiz kalıyor.

 

Yapmak istediğim şeyi df ve dh komutları ile yapabiliyoruz ama df  komutu aslında sabit disk(ler)in ve bölümlerin (partition) toplam boyutlarını, kullanılmış alanlarını, boş alanlarını, yüzde kaçının dolu olduğunu ve nereye bağlı olduğunu gösterir.

Bir terminal açalım ve

df -h

yazalım.

Sonuç:

Gördüğünüz gibi -h ile insan dilinden (MB ve GB cinsinden) sonuçlar döndü.

Peki istediğimiz bir klasör hakkında nasıl bilgi alacağız? Burada da du komutu işimize yarayacak.

Terminale şunu yazalım.

du -ah /home/pi/Downloads/* | sort -n

Sonuç:

komutu ile Downloads klasöründeki dosyaları listeledik. Komutumuzda; -a ile tüm alt klasörler ve alt klasörlerin içindeki dosyaları dahil ettik. h ile insan dilinden sonuçlar aldık, sort -n ile dosyaları boyuta göre (küçükten büyüğe) sıraladık. /home/pi/Downloads/ sonrasındaki * karakteri ile tüm dosyaları belirtiyoruz; dosya filtrelemesi yapmak isterseniz işler birazcık karışık, alttaki kaynakçadan filtreleme ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

 

Kaynakça:
http://linuxcommand.org/lc3_man_pages/du1.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Du_(Unix)
http://www.linfo.org/du.html