Dünya’ nın En Yalnız Canlısı

Afrika’daki Mponeng altın madeninin derinliklerindeki sıcak ve oksijensiz sularda yaşayan Desulforudis audaxviator bakterisi, yaşamını sürdürmek için başka hiçbir canlıya ihtiyaç duymuyor.

Şu ana kadar bilinen ekosistemlerde yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan işlemler, değişik türler arasında paylaşılıyordu. Ortamdaki karbon, hidrojen, azot ve oksijenin alınması ve işlenmesi için canlı türleri birbirlerine muhtaçtı. Ancak madende bulunan bakterinin genleri, gerekli bütün işlemleri kendisi yapacak şekilde gelişmiş. Azot ihtiyacını havadaki azottan direk olarak karşılayabiliyor.

Madendeki 60 derecelik sıcaklığa ve oksijensiz ortama uyum sağlayan D. audaxviator, dünya dışındaki bir ortamda yaşayabilecek canlıların araştırılmasında kullanılabilecek en uygun tür olarak görülüyor.

Bakteriye verilen isim de Jules Verne’in “Dünyanın Merkezine Yolculuk” adlı kitabından geliyor. Kitapta konu edilen Profesör Lidenbrock, “descende, Audax viator, et terrestre centrum attinges”, yani “derinlere in Cesur yolcu, ve Dünya’nın merkezine ulaş.” diyor. “Audaxviator”, “Cesur yolcu” anlamına geliyor.

Kaynak:http://www.tubitak.gov.tr/home.do?sid=342&cid=11556