i8042HDR.sys Hatası ve Çözümü

w10Windows 10 Pro Insider Preview Build 10547 güncellemesinden sonra can sıkıcı bir sorunla karşılaşabilirsiniz, bilgisayarınız durduk yere -o meşhur- mavi ekranıyla sizi selamlar ve birkaç şey daha söyleyip özetle şu hatayı verir: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (i8042HDR.sys). Tam da kaptırıp gitmişken pat diye ve sık sık bunu görmek cidden sinir bozucu, biraz araştırmadan sonra yabancı bir sitede nihayet çözümü bulabildim.

Bu hatanın sebebi -en azından benim bilgisayarımda- klavye sürücüsünün yanlış yüklenmesiymiş, klavye sürücüsünü kaldırıp bilgisayarınızı yeniden başlatınca sorun çözülüyor.

Bu bilgisayar” (eskiden Bilgisayarım olan) a sağ tıklayıp “Yönet” i tıklıyoruz, açılan “Bilgisayar Yönetimi” uygulamasında sol taraftan “Sistem Araçları/Aygıt Yöneticisi” ni açın, sağdan “Klavyeler” i açın; benim bilgisayarım Acer olmasına rağmen klavye sürücüsü Lenovo olarak yüklenmişti, sizin de farklı bir şey görünüyorsa klavyeye sağ tıklayıp “Kaldır” ı tıklayıp sürücüyü kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Aşağıdaki resimdeki gibi “Standart PS/2 Klavye” görünüyorsa sorun çözülmüş demektir.

i8042HDR.sys